Mobilność
Czym jest mobilność?
Pojęcie mobilności zostało wprowadzone przez najnowszą nowelizację ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, która weszła w życie 27 kwietnia 2019 r. i jest związane z przemieszczaniem się cudzoziemców na terytorium państw członkowskich UE.
Mobilność jest uprawnieniem do wjazdu i pobytu na terytorium państw członkowskich UE cudzoziemca, który posiada dokument pobytowy (np. kartę pobytu) lub wizę długoterminową wydaną przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej.
Oznacza to możliwość wjazdu i pobytu na terytorium innego państwa UE niż to, które wydało dokument pobytowy, bądź wizę długoterminową dla cudzoziemca.
Przykład
Cudzoziemiec, który jest studentem francuskiej uczelni, posiada wydaną przez władze Francji decyzję pobytową na okres 3 lat. Planuje wziąć udział w rocznej wymianie studenckiej do Polski po zakończeniu, której będzie kontynuował studia we Francji. Czy cudzoziemiec może skorzystać z mobilności? TAK, gdyż planuje przebywać w Polsce jedynie w ramach i czasie trwania swojego zezwolenia wydanego we Francji i po zakończeniu wymiany studenckiej wróci do państwa, które wydało decyzję pobytową, czyli Francji.
Pamiętaj! Nie należy łączyć pojęcia ruchu bezwizowego z pojęciem mobilności. Ruch bezwizowy jest uprawnieniem wynikającym bezpośrednio z posiadanego dokumentu pobytowego (możliwości do podróżowania w celu turystycznym w strefie Schengen przez 90 dni w 180 dniowym okresie). Natomiast z mobilności można jedynie korzystać po uzyskaniu zezwolenia lub braku sprzeciwu właściwego organu państwa, w którym zamierzamy przebywać.
Rodzaje mobilności
Mobilność dzieli się na długoterminową i krótkoterminową. Rozróżnienie w tym przypadku następuje ze względu na długość pobytu cudzoziemca w państwie, w którym zamierza korzystać z mobilności.
- Mobilność krótkoterminowa trwa przez okres nieprzekraczający:
- 180 dni w dowolnym okresie liczącym 360 dni w każdym państwie członkowskim UE – w przypadku naukowca i jego rodziny, oraz
- 90 dni w dowolnym okresie liczącym 180 dni w każdym państwie członkowskim UE – w przypadku przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa pracownika kadry kierowniczej specjalisty lub pracownika odbywającego staż.
Aby korzystać z mobilności krótkoterminowej do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców musi wpłynąć zawiadomienie o chęci korzystania z tego rodzaju mobilności.
Pamiętaj! Korzystanie z mobilności krótkoterminowej nie wymaga posiadania decyzji administracyjnej, jednak Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców może wnieść sprzeciw przeciwko korzystaniu przez cudzoziemca z mobilności krótkoterminowej.
- Mobilność długoterminowa trwa przez okres przekraczający:
- 180 dni – w przypadku naukowca i jego rodziny, oraz
- 90 dni – w przypadku przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż.
Obowiązek złożenia zawiadomienia do Szefa UDSC | Obowiązek złożenia wniosku do właściwego wojewody |
Mobilność studenta | – |
Mobilność krótkoterminowa w przypadku przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa pracownika kadry kierowniczej specjalisty lub pracownika odbywającego staż | Mobilność długoterminowa w przypadku przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa pracownika kadry kierowniczej specjalisty lub pracownika odbywającego staż |
Mobilność krótkoterminowa naukowca | Mobilność długoterminowa naukowca |
Mobilność krótkoterminowa rodziny naukowca | Mobilność długoterminowa rodziny naukowca |
Jak możemy zauważyć w powyższej tabeli korzystanie z mobilności nie zawsze wiąże się z obowiązkiem złożenia wniosku do wojewody. Wszystkie mobilności krótkoterminowe oraz mobilność studenta nie wymagają wydania decyzji administracyjnej. Istnieje jednak obowiązek złożenia zawiadomienia do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, który ma możliwość wniesienia sprzeciwu, który uniemożliwia korzystanie z mobilności.
Artykuły dot. decyzji zezwalających na korzystanie z mobilności długoterminowej wydawanych przez Wojewodę Małopolskiego:
- Mobilność długoterminowa – przeniesienie wewnątrz przedsiębiorstwa (ICT)
- Mobilność długoterminowa naukowca
- Mobilność długoterminowa rodziny naukowca