Pobyt z tytułu pracy:
wnioski złożone przed 01.01.2021
Informujemy, że w związku ze zmianą ustawy o cudzoziemcach wnioski o pobyt czasowy i pracę wszczęte przed 01.01.2021 podlegają szczególnemu trybowi zakończenia postępowań.
Kogo dotyczy?
Cudzoziemiec, który złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę przed 01.01.2021, a jego sprawa nie została zakończone przed 29.01.2022, otrzyma w uproszczonym trybie zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na okres 2 lat.
Zezwolenie to jest warunkowe, co oznacza, że aby było ważne i aby otrzymać kartę pobytu, po otrzymaniu decyzji cudzoziemiec ma obowiązek złożyć w terminie 60 dni specjalne oświadczenie, w którym pracodawca określa warunki zatrudnienia.
Szczegółowe informacje znajdują się w artykule: Zmiany w prawie dotyczącym cudzoziemców
Co należy zrobić po otrzymaniu decyzji?
W terminie 60 dni od dnia odbioru decyzji cudzoziemiec ma obowiązek złożyć do Wojewody, który wydał zezwolenie, specjalne oświadczenie dotyczące powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Oświadczenie dotyczące powierzenia pracy cudzoziemcowi zawiera informacje o warunkach zatrudnienia, uzupełnia je pracodawca. Powinno określać warunki wykonywania pracy na poziomie nie odbiegającym od warunków minimalnych, jakimi są:
- wynagrodzenie miesięczne cudzoziemca nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca, a zatem również w przypadku, gdy cudzoziemiec będzie wykonywał pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy;
- wykonywanie pracy w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy zlecenia.
Uwaga: należy złożyć kompletne i prawidłowo uzupełnione oświadczenie, nie można złożyć go ponownie ani poprawić.
Niezłożenie oświadczenia w terminie 60 dni spowoduje, że zezwolenie na pobyt czasowy i pracę wygaśnie z dniem następującym po dniu upływu terminu do jego złożenia, a cudzoziemiec nie otrzyma karty pobytu.
Karta pobytu jest wydawana po złożeniu oświadczenia dotyczącego powierzenia pracy cudzoziemcowi.
Przypominamy: opłata za wydanie karty pobytu wynosi 100 zł.
Opłatę można uiścić przez Internet albo w banku lub urzędzie pocztowym na rachunek:
Małopolski Urząd Wojewódzki
NBP Oddział Okręgowy w Krakowie
08 1010 1270 0051 2222 3100 0000