Pobyt z tytułu pracy wymagającej posiadania wysokich kwalifikacji – zmiana zezwolenia
Kogo dotyczy?
Cudzoziemiec posiadający niebieską kartę przez okres krótszy niż 2 lata powinien wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce aktualnego pobytu cudzoziemca o zmianę zezwolenia na pobyt czasowy, jeżeli:
- zamierza rozpocząć wykonywanie pracy u innego podmiotu niż określony w zezwoleniu,
- zamierza zmienić stanowisko lub,
- będzie otrzymywać niższe wynagrodzenie niż określone w zezwoleniu.
Uwaga! Zmianę do decyzji wojewoda wydaje na wniosek strony.
Ważne! Obowiązek złożenia podania o zmianę do decyzji dotyczy cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt w celu wykonywania pracy wymagającej posiadania wysokiej kwalifikacji (tzw. niebieską kartę) przez okres poniżej 2 lat.
Cudzoziemcy posiadający niebieską kartę przez okres powyżej 2 lat mają jedynie obowiązek poinformowania urzędu o fakcie zmiany warunków zezwolenia.
Przypadki, w których zmiana do decyzji nie jest wymagana
Sytuacje, w których zmiana do decyzji nie jest wymagana opisuje art. 135 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Zgodnie z nim zmiany do decyzji nie są wymagane w przypadku zmiany:
- nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi;
- przejęcie pracodawcy lub jego części przez innego pracodawcę;
- przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.
Zmiana do decyzji nie jest wymagana gdy warunki pracy zmienią się na lepsze, np. cudzoziemcowi zostanie zwiększone wynagrodzenie.
Uwaga! W przypadku jednoczesnego zwiększenia wynagrodzenia i zmiany stanowiska, zmiana do decyzji jest już wymagana!
Ważne! Cudzoziemcy posiadający zezwolenie w celu wykonywania pracy wymagającej wysokich kwalifikacji (tzw. niebieska karta) przez okres powyżej 2 lat są zwolnieni z obowiązku złożenia podania o zmianę do decyzji w przypadku zmiany warunków zezwolenia. Ich jedynym obowiązkiem jest poinformowanie wojewody o zmianach dotyczących wykonywanej przez niego pracy w terminie 15 dni roboczych. Oznacza to, że w czasie ważności zezwolenia może on swobodnie zmieniać pracodawców oraz stanowiska, na których wykonuje pracę.
Posiadam niebieską kartę przez okres krótszy niż 2 lata | Posiadam niebieską kartę przez okres dłuższy niż 2 lata |
Zmiana pracodawcy = zmiana do decyzji | Utrata pracy/zmiana pracodawcy = obowiązek poinformowania urzędu o tym fakcie |
Zmiana stanowiska u tego samego pracodawcy = zmiana do decyzji | Zmiana stanowiska u tego samego pracodawcy = obowiązek poinformowania urzędu o tym fakcie |
Gdzie i kiedy mogę złożyć?
Obecnie podanie o zmianę do decyzji należy składać za pośrednictwem poczty na adres:
- Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – 31-547, Kraków, ul. Przy Rondzie 6, lub
- Delegatura Urzędu w Nowym Sączu – 33-300, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52
Niezbędne dokumenty
- Podanie o zmianę do decyzji wypełnione przez cudzoziemca,
- Załącznik nr 2 wypełniony przez cudzoziemca;
- Oryginał informacji starosty lub dokument potwierdzający zwolnienie z informacji starosty – informacja starosty jest dokumentem informującym o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy na lokalnym rynku pracy. Dokument ten jest wydawany na wniosek pracodawcy w powiatowym urzędzie pracy. Informacja Starosty powinna być nie starsza niż 6 miesięcy na dzień złożenia;
- Umowa o pracę, umowa o pracę nakładczą lub umowa cywilnoprawna (tj. umowa zlecenia lub umowa o dzieło), na podstawie której cudzoziemiec wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym, zawarta przynajmniej na okres 1 roku;
- Dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, np.:
- jeśli osoba pracuje: ZUS ZUA z elektronicznym potwierdzeniem wysyłki oraz aktualne zezwolenie na pracę/oświadczenie o powierzeniu pracy;
- jeśli osoba nie jest zgłoszona do ZUS: polisa potwierdzająca prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmujące koszty leczenia na terytorium Polski (zagraniczną polisę należy dostarczyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski).
Uwaga: W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.