W dniach 15 – 16 września br. funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie przeprowadzili kompleksowe szkolenie dotyczące zabezpieczeń stosowanych w dokumentach oraz weryfikacji ich autentyczności. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW w Krakowie, a udział w nim wzięli także pracownicy z Nowego Sącza.
Pracownicy urzędu wojewódzkiego otrzymali szczegółowy instruktaż obsługi specjalistycznego urządzenia Foster+Freeman VSC80i, które posłuży do weryfikacji autentyczności dokumentów przedstawianych przez cudzoziemców w postępowaniach administracyjnych. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z technikami stosowanymi podczas zabezpieczeń dokumentów, wzorcami dokumentów, fałszerstwami mogącymi wystąpić w dokumentach przedstawianych w MUW, z procesem ujawniania fałszerstw, a także właściwego użycia zakupionego urządzenia podczas weryfikacji autentyczności dokumentów.
Najnowocześniejsza technologia użyta w modelu VSC80i pozwala na wykrycie fałszerstw w przypadku m.in. paszportów, wiz oraz dowodów tożsamości. Urządzenie pozwoli także na badanie autentyczności dokumentów składanych do Wojewody Małopolskiego w celu potwierdzenia spełnienia przesłanek do przyznania Karty Polaka.
Dzięki profesjonalnemu instruktażowi i praktycznym ćwiczeniom pracownicy MUW zyskali nowe umiejętności, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie stopnia wykrywalności fałszerstw i nieprawidłowości w zakresie dokumentów składanych jako dowody w procedurach administracyjnych.
Zakup urządzenia Foster+Freeman VSC80i został sfinansowany w ramach projektu „Projekt I3 – Infrastruktura, Innowacje, Informacja” – projekt Wojewody Małopolskiego nr 15/10-2019/OG-FAMI współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, realizowany przez Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Głównym celem „Projektu I3” jest poprawa jakości i skrócenie czasu obsługi obywateli państw trzecich w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, wdrożenie dedykowanych im innowacji i dobrych praktyk oraz zwiększenie dostępności informacji dla migrantów. Okres realizacji projektu: 01.09.2019 – 31.12.2022.