Wojewoda Małopolski uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt nr FAMI.02.01-IZ.00-0001/24, pn: „I 3 – INFRASTRUKTURA, INNOWACJE, INFORMACJA – II etap”. Beneficjentami projektu są obywatele państw trzecich przebywający w Polsce legalnie, zarówno nowo przybyli do Polski, jak i cudzoziemcy mieszkający już na terenie województwa małopolskiego oraz w innych regionach kraju.
Kluczowym działaniem projektu jest prowadzenie skutecznej polityki informacyjnej w obszarze legalizacji pobytu i pracy obywateli państw trzecich (OPT). Dzięki kompleksowemu podejściu beneficjenci końcowi będą mogli sprawnie i szybko pozyskać potrzebne im informacje, zweryfikować status swojego pobytu lub określić ścieżkę postępowania w przypadku np. prowadzenia działalności gospodarczej. Oferowane wsparcie będzie odnosiło się również do pracodawców zatrudniających OPT. Projekt I 3 – INFRASTRUKTURA, INNOWACJE, INFORMACJA – II etap jest m.in. bezpośrednią kontynuacją przedsięwzięć projektowych (projekty nr 17/7-2017/OG-FAMI, 15/10-2019/OG-FAMI, 12/14-2022/OG-FAMI), które z sukcesem finansowały działanie Infolinii i Informacji (INFO.OPT).
Projekt obejmuje prace adaptacyjne oraz wykończeniowe w tym dostawy inwestycyjne w wybranych pomieszczeniach w budynku przy ul. Przy Rondzie 6 oraz ul. Orzeszkowej 7 w Krakowie. Powyższe rozwiązania mają w sposób kompleksowy usprawnić obsługę obywateli państw trzecich przez Służby Wojewody, a także mają na celu poprawę warunków lokalowych i funkcjonalnych. Usprawnieniu ulegnie również problematyka zarządzania dokumentacją dotyczącą OPT, co wpłynie na zwiększenie efektywności działań w obszarze legalizacji pobytu.
W projekcie zostało przewidziane wprowadzanie innowacji oraz dalsze rozwijanie tych, które zostały wprowadzone w poprzednio realizowanych projektach. Rozbudowa wewnętrznego systemu informatycznego i wyposażenie go w dodatkowe funkcje, w dużym stopniu przyczyni się do poprawy ochrony danych cudzoziemców oraz szybszego pozyskiwania akt sprawy niezbędnych w trakcie procedury, a także sprawniejszej komunikacji pomiędzy poszczególnymi komórkami, co w konsekwencji przyczyni się do przyspieszenia i usprawnienia procesu legalizacji pobytu.
Projekt zakłada również organizację szkoleń międzykulturowych i branżowych dla pracowników. Organizacja tego typu warsztatów w znaczny sposób podniesie kwalifikacje pracowników i przyczyni się do podniesienia standardów obsługi obywateli państw trzecich.
Dodatkowym działaniem wspierającym OPT w Małopolsce będą organizowane Dni Otwarte. Aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby beneficjentów, także tych, którzy nie mogą zgłosić się do Urzędu w standardowych godzinach jego pracy, planowane są działania konsultacyjne dla obywateli państw trzecich, bądź osób z nimi związanych, których głównym zadaniem będzie promowanie infolinii/informacji INFO.OPT.
Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na grupę docelową – obywateli państw trzecich, szczególnie w obszarze podniesienia poziomu ich wiedzy i zdolności z zakresu ubiegania się o zezwolenia pobytowe na terytorium RP. Polepszeniu ulegnie również proces udzielania informacji, a obsługa klienta-cudzoziemca osiągnie wyższy poziom.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu: 10 037 732,66 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 7 528 299,49 zł
Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.
Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i budżetu państwa.