Przedłużenie ruchu bezwizowego
Kogo dotyczy?
Cudzoziemcowi, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ruchu bezwizowego może przedłużyć w uzasadnionych przypadkach okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej o kolejne 90 dni, jeżeli możliwość taka jest przewidziana w umowie o zniesieniu obowiązku wizowego.
Przedłużenia ruchu bezwizowego dokonuje właściwy wojewoda ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
Obecnie przewidują to umowy z:
- Brazylią,
- Argentyną,
- Chile,
- Hondurasem,
- Kostaryką,
- Nikaraguą,
- Singapurem,
- Urugwajem.
Oznacza to, że aby przedłużyć ruch bezwizowy muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki:
- musi zachodzić uzasadniony przypadek oraz
- taka możliwość jest przewidziana w umowie o zniesieniu obowiązku wizowego (tego typu umowa została podpisana jedynie z 8 wymienionymi powyżej państwami).
Ważne! Nie ma możliwości przedłużenia ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy.
Przedłużenie okresu pobytu w ramach ruchu bezwizowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej następuje przez umieszczenie w dokumencie podróży cudzoziemca odcisku stempla potwierdzającego przedłużenie okresu tego pobytu o 90 dni.
Odmowa przedłużenia następuje w drodze decyzji, na którą służy odwołanie do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców. Pamiętaj, że legalizacja pobytu w tym trybie nie dotyczy postępowania odwoławczego.
Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek?
Wniosek o przedłużenie ruchu bezwizowego należy złożyć za pośrednictwem poczty, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na adres:
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Delegatura w Nowym Sączu
Wydział Spraw Cudzoziemców
Ul. Jagiellońska 52
33-300 Nowy Sącz
Pobyt cudzoziemca uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku nie dłużej jednak niż przez 90 dni od następnego dnia po upływie okresu pobytu w ruchu bezwizowym. Jeśli wniosek cudzoziemca nie zostanie rozpatrzony w ciągu 90 dni, niezależnie od przyczyn tego stanu, pobyt cudzoziemca przestaje się po tym okresie uważać za legalny.
Wymagane dokumenty
- Sporządzony w języku polskim wniosek o przedłużenie ruchu bezwizowego zawierający dane pozwalające zidentyfikować cudzoziemca, tj.:
- imię,
- nazwisko,
- datę urodzenia,
- obywatelstwo,
- adres zamieszkania oraz
- uzasadnienie;
Uwaga: Nie określono oficjalnego formularza wniosku o przedłużenie ruchu bezwizowego – możesz skorzystać z przykładowego formularza przygotowanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki (link do formularza znajdziesz tutaj.)
- Dokumenty potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski;
- Kserokopia dokumentu podróży (oryginał do wglądu).
Opłaty
Przedłużenie ruchu bezwizowego jest bezpłatne.
Informacje dodatkowe
Materiały do pobrania
- Wniosek o przedłużenie ruchu bezwizowego (przykładowy formularz przygotowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki)