Złote rady
Odebrałem decyzję i co dalej?
- Jeżeli odebrałeś decyzję zezwalającą Ci na pobyt czasowy/stały/ rezydenta długoterminowego UE w Polsce, oczekuj na SMS z informacją, że karta pobytu jest gotowa do odbioru.
Pamiętaj nie ma możliwości przedłużenia zezwolenia na pobyt czasowy
- W przypadku gdy zezwolenie na pobyt się kończy to należy złożyć kolejny wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt.
Zezwolenie blue card powyżej 2 lat
- Cudzoziemiec, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy wydany z tytułu wysokich kwalifikacji (blue card) powyżej 2 lat może rozpocząć pracę u innego podmiotu niż określony w decyzji, lub może zmienić warunki zatrudniania bez konieczności zmiany zezwolenia. Obowiązkiem cudzoziemca jest poinformowanie wojewody o zmianie dotyczącej wykonywania przez niego pracy w terminie 15 dni roboczych.
„Decyzja nieodebrana”
- Przy odbiorze karty pobytu w urzędzie, zapytaj pracownika o decyzje, której nie odebrałeś na poczcie.
„Błąd na karcie pobytu”
- Jeżeli zauważysz błąd na karcie pobytu przed złożeniem wniosku o wymianę wyślij maila na info.opt@muw.pl – temat „błąd na karcie pobytu” w treści opisując błąd.
Dostarczanie brakujących dokumentów
- Dokumenty możesz składać na Dzienniku Podawczym, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00 – 18:00. Pamiętaj, żeby na składanym pliku dokumentów oznaczyć (imieniem nazwiskiem i datą urodzenia) osobę, której sprawa dotyczy.
Składaj wnioski osobiście
- Najlepszym sposobem na szybkie załatwienie sprawy jest złożenie wniosku osobiście. Umów się na wizytę przez e-mail i zabierz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty: https://infoopt.pl/umow-sie-na-wizyte-2/. Jeśli wysłałeś wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt tymczasowy/stały/rezydenta długoterminowego UE za pośrednictwem poczty, konieczne będzie zgłoszenie się do Urzędu w celu m.in. złożenia odcisków linii papilarnych. Oczekuj na informację z urzędu na temat terminu osobistego zgłoszenia się w celu uzupełnienia braków formalnych. Pamiętaj żeby odbierać pocztę! Wysłanie wniosku za pośrednictwem poczty zdecydowanie wydłuża całą procedurę. Skontaktuj się z nami pod adresem: info.opt@muw.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 12 210 20 20.
Wniosek składaj w województwie, w którym mieszkasz
- Pamiętaj, wnioski są przyjmowane zgodnie z właściwością miejscową tzn., że musisz umówić się na wizytę do właściwego urzędu zgodnie z miejscem Twojego zamieszkania. Informuj urząd każdorazowo o zmianie adresu zamieszkania/korespondencji.
Tłumacz wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym
- Dokumenty w języku obcym staraj się dostarczać razem z tłumaczeniem. Listę tłumaczy przysięgłych znajdziesz tutaj.
Przed złożeniem wniosku odwiedź naszą stronę internetową
- Zapoznaj się ze wszystkimi procedurami przed złożeniem wniosku. Znajdziesz tam ważne informację, które pomogą skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji.
Pamiętaj o terminach związanych z przedłużeniem zezwolenia na pracę
- Pracodawco, pamiętaj, że wniosek o przedłużenie zezwolenia na pracę należy składać nie wcześniej niż w terminie 90 dni i nie później niż w terminie 30 dni przed upływem ważności obowiązującego zezwolenia.
Kto może potwierdzić dokumenty za zgodność z oryginałem?
- Dopuszczalne jest posługiwanie odpisem dokumentu pod warunkiem, że jego kopia została potwierdzona za zgodność przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowy albo przez upoważnionego pracownika Urzędu Wojewódzkiego lub notariusza.
Kiedy wyciąg bankowy wygenerowany z systemu bankowości elektronicznej będzie uznany za prawidłowy?
- Wyciągi bankowe wygenerowane z systemu powinny zawierać adnotację iż dokument jest wygenerowany elektronicznie oraz że nie wymaga podpisu ani stempla bankowego.
Jak można złożyć wniosek o wydanie zezwolenie na pracę?
- Wnioski o wydanie zezwolenia na pracę można składać przez portal: www.praca.gov.pl lub przesłać listownie na adres naszego wydziału: Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolski Urząd Wojewódzki ul. Przy Rondzie 6, 31-547.
Czy zawsze konieczne jest uiszczenie opłaty za pełnomocnictwo?
- Nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej w przypadku złożenie pełnomocnictwa dla małżonka, dziecka, rodzica.
Mój wniosek został pozostawiony bez rozpoznania. Co mam zrobić, aby nadal pozostać legalnie w Polsce?
- Pozostawienie wniosku bez rozpoznania wiązało się z nie uzupełnieniem braków formalnych, wskutek czego nie mogło zostać wszczęte postępowanie. Cudzoziemiec może złożyć nowy wniosek najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu umawiając się na wizytę poprzez adres e-mail: rezerwacja.opt@muw.pl.
Błędnie wykonana opłata skarbowa
- W przypadku dokonania opłaty skarbowej na błędny numer konta, można złożyć podanie o zwrot tej opłaty. Wzór podania znajduję się w zakładce „materiały do pobrania”.
Czy ubiegając się po raz pierwszy o pobyt w Polsce należy złożyć wniosek o wydanie/wymiany karty pobytu?
- Jeśli po raz pierwszy aplikujesz o udzielenie zezwolenia na pobyt w Polsce to należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy/stały. Wniosek o wydanie/wymianę karty składa się w przypadku zmiany danych umieszczonych na dotychczasowej karcie, jej utraty lub uszkodzenia.