Z dniem 31.12.2023 r. Wydział Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie zakończył realizację Projektu Wojewody Małopolskiego nr 12/14-2022/OG-FAMI współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Głównym celem projektu była kompleksowa, efektywna i szybka realizacja zadań z zakresu integracji obywateli państw trzecich (OPT) ze szczególnym ukierunkowaniem na obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski od 24 lutego 2022 r., celem zaspokojenia ich potrzeb i wsparcia.
Kluczowym działaniem projektu było funkcjonowanie 5 punktów informacyjno-doradczych (PID) zintegrowanych z działającą już Infolinią i Informacją (INFO.OPT). Dzięki kompleksowemu podejściu beneficjenci końcowi mogli sprawnie i szybko pozyskać potrzebne informacje, zweryfikować status swojego pobytu lub określić ścieżkę postępowania w przypadku np. poszukiwania pracy.
Punkty Informacyjno-Doradcze PID są zlokalizowane w następujących miastach:
- w Krakowie: (ul. Przy Rondzie 6, ul. Basztowa 22, ul. Chłopickiego 4);
- W Tarnowie (Al. Solidarności 5-9);
- W Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 52) – Punkt Wydziału Spraw Cudzoziemców oraz Wydziału Polityki Społecznej.
Z uwagi na chęć dotarcia z działalnością infolinii do jak najszerszego grona odbiorców, w ramach projektu organizowano wiele wydarzeń mających na celu propagowanie usług infolinii/informacji i PID wśród uchodźców z Ukrainy oraz „wyjście” z infolinią do klientów, w tym także poza Urząd i poza standardowe godziny jego otwarcia. W ramach projektu zorganizowano aż 34 soboty otwarte dla klientów.
W projekcie uwzględniono także, szereg działań mających na celu integrację uchodźców z Ukrainy i innych obywateli państw trzecich w społeczeństwie przyjmującym, takich jak organizacja kursów adaptacyjnych, językowych czy spotkań „Platformy współpracy” (prace zespołu ekspertów w najważniejszych dla procesu integracji obszarach na poziomie instytucjonalnym oraz społecznym), a także szkolenia pracowników instytucji publicznych obsługujących cudzoziemców.
Część projektu dotycząca opracowania strategii wobec imigrantów w Małopolsce obejmowała: przeprowadzenie diagnozy sytuacji imigrantów w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem uchodźców z Ukrainy oraz wypracowanie celów, kierunków interwencji i konkretnych działań wraz z systemem wdrażania strategii. Powyższe zadanie realizował Partner (Województwo Małopolskie).
Program integracji imigrantów w województwie małopolskim „Małopolska otwarta” ma charakter kierunkowy i zawiera szereg rekomendacji służących temu, aby Małopolska była regionem jeszcze bardziej przyjaznym do życia i pracy dla osób pochodzących z różnych kultur, czerpiącym jednocześnie z ich wiedzy, doświadczenia czy aktywności zawodowej.
Dokumenty do pobrania:
Projekt był realizowany w okresie od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
-
- Wartość projektu: 10 762 439, 94 PLN
- Wartość dofinansowania FAMI: 8 071 829,96 PLN
- Wartość współfinansowania z budżetu państwa: 2 690 609, 98 PLN
Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji i budżetu państwa.