Dnia 15 listopada 2023 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację partnerskiego projektu Wojewody małopolskiego i samorządu województwa pn. „Małopolska otwarta”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji na lata 2014-2020. Projekt „Małopolska otwarta” ruszył 1 września 2022 roku. Jest realizowany przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców oraz Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Partnerem projektu jest Marszałek Województwa Małopolskiego.
O realizacji „Małopolski otwartej” opowiedzieli podczas konferencji podsumowującej projekt I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz przedstawiciele Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a także instytucji partnerskiej, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Obecni byli także Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich MSWiA – Maciej Kaczorowski, Kierownik Zespołu Azylu, Migracji i Integracji – Bartosz Ziółkowski, Konsul generalny Ukrainy w Krakowie – Wiaczesław Wojnarowski, reprezentanci m.in.: Straży Granicznej, środowisk naukowych, samorządów oraz organizacji pozarządowych.
Kluczowym działaniem projektu jest funkcjonowanie pięciu punktów informacyjno-doradczych (PID) zintegrowanych z działającą już Infolinią i Informacją (INFO.OPT). Dzięki kompleksowemu podejściu beneficjenci końcowi mogą sprawnie i szybko pozyskać potrzebne informacje, zweryfikować status swojego pobytu lub określić ścieżkę postępowania w przypadku np. poszukiwania pracy. Z uwagi na chęć dotarcia z działalnością infolinii do jak najszerszego grona odbiorców, w ramach projektu organizowane są wydarzenia mające na celu popularyzowanie usług infolinii/informacji i PID wśród uchodźców z Ukrainy oraz „wyjście” z infolinią do klientów, w tym także poza Urząd i poza standardowe godziny jego otwarcia.
W projekcie uwzględniono także szereg działań mających na celu integrację uchodźców z Ukrainy i innych obywateli państw trzecich w społeczeństwie przyjmującym, takich jak organizacja kursów adaptacyjnych, językowych czy spotkań „Platformy współpracy” (prace zespołu ekspertów w najważniejszych dla procesu integracji obszarach na poziomie instytucjonalnym oraz społecznym), a także szkolenia pracowników instytucji publicznych obsługujących cudzoziemców .Jednym z efektów projektu jest również Program integracji imigrantów w województwie małopolskim „Małopolska otwarta”. Jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce przyjęty przez samorząd województwa, podejmujący całościowo temat migracji i integracji w skali regionalnej.
W zarządzaniu migracjami kluczowa jest skuteczna i spójna polityka integracyjna. Integracja jest długotrwałym i złożonym procesem, która odnosi się do wielu sfer życia: społecznej i ekonomicznej, kulturowej i tożsamościowej, obywatelskiej i politycznej. Wymaga starań i zaangażowania zarówno imigrantów, jak i społeczeństwa przyjmującego. Ramy dla prowadzenia takiej polityki stwarza Program „Małopolska otwarta”.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Projektu Wojewody Małopolskiego nr 12/14-2022/OG-FAMI współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji pt.: „Małopolska otwarta” oraz budżetu państwa.